Kúpele |  Catering |  Austrália |  Ubytovanie |  Slovensko |  Referáty | 

Kúpele Slovenska

  ... zdravie, relax, pohoda ...
kúpele Slovenska lázně na Slovensku Slovakia spa
o nás    spolupráca    referencie    kontakt

 Kúpele Slovenska


 Úvod
 Indikácie
 Pobyty
 Ubytovanie
 Voľný čas
 Ceny a rezervácie


Tatranská Kotlina

Katastrálne územie: Tatranská Lomnica
Okres: Poprad
Kraj: Prešov
Dĺžka prehliadkovej trasy: 1370 m
Doba prehliadky: 70 min.
Adresa: 059 54 Tatranská Kotlina
Tel: +421/ (0)52/ 446 73 75

 
Belianska jaskyňa sa nachádza vo východnej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry, na území Tatranského národného parku. Je vytvorená v strednotriasových vápencoch koróziou a eróziou vôd z topiaceho sa snehu a ľadu alebo silných zrážok. Upútajú najmä sintrové vodopády, pagodovité stalagmity i viaceré jazierka. Bohato sú zastúpené aj iné formy sintrovej výplne.
Časť jaskyne bola sprístupnená už od roku 1882, elektricky je osvetlená od roku 1896. Zameraná dĺžka jaskyne je 2350 m a v súčasnosti je sprístupnených vyše 1000 m. Dĺžka prehliadkovej trasy je 1.370 m a prehliadka trvá približne 70 minút.

Klimatoterapia v Belianskej jaskyni

SANATÓRIUM Tatranská Kotlina využíva Beliansku jaskyňu pre liečebné účely svojich pacientov od r. 1991. Liečbu v jaskyni považuje za doplnkovú pri terapii dýchacích orgánov. Ide najmä o pacientov s alergickými rinitídami a ľahkou formou bronchiálnej astmy, ev. chronickej alebo recidivujúcej bronchitídy. Podstatným prínosom tejto doplnkovej liečby v jaskyni sú najmä pocity subjektívneho zlepšenia, ako ústup dýchavičnosti, kašľa, expektorácie, väčšia priechodnosť nosa, zvýšenie telesnej výkonnosti.


V jaskyni sa nachádza prirodzený aerosol s obsahom iónov viacerých prvkov, najmä vápnika a magnézia. Inhalácia ionizonovaného vzduchu zvyšuje mukocilitárnu aktivitu a tým aj čistiacu schopnosť dýchacích ciest. Prostredie jaskyne má po celý rok rovnomernú teplotu, prúdenie vzduchu je tam zanedbateľné, pacienti nie sú vystavení frontálnym zmenám počasia.
Pobyt pacientov v jaskyni trvá asi 45 minút. Vstupy do jaskyne sú organizované celoročne 4 dni v týždni - utorok až piatok. Výstup, pobyt a zostup pacientov z jaskyne je zabezpečený rehabilitačnou sestrou sanatória. Výstup k jaskyni trvá asi 20-30 minút.


Belianska jaskyňa spĺňa najprísnejšie kritéria kladené na liečebné účely. Opodstatnenosť využitia týchto priestorov pri terapii dýchacích orgánov potvrdila aj vedecká expertíza vypracovaná Ústavom geotechniky v Košiciach. Liečebné účinky jaskyne spôsobuje viac faktorov. V jaskyni je prakticky sterilné prostredie - bez alergénov, s nízkym obsahom baktérii a prachových častíc vo vzduchu. Jaskynné prostredie má rovnomernú, relatívne vysokú vlhkosť, čo priaznivo ovplyvňuje exkréciu.


Dýchacie cvičenia sú efektívnou liečebnou metódou ochorení dýchacích orgánov. Využíva jaskynné prostredie ako prirodzené inhalatórium, kde základným liečebným prvkom je jaskynné ovzdušie.

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny

Pravidelné vstupy

Hlavná sezóna
(jún - august)

9:00 - 16:00

9:00, 10:00, 11:00, 12:00,
13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Mimosezónne obdobie
(september - máj)

9:30 - 14:00

9:30, 11:00, 12:30, 14:00

Zatvorené

16. november - 26. december, 1. január, všetky pondelky

 

 

Minimálny počet osôb na prehliadku je 4.
Vstupy sa môžu z prevádzkových dôvodov uskutočniť na základe rozhodnutia správcu jaskyne aj medzi hodinami pravidelných vstupov.
Mimoriadny vstup sa môže uskutočniť na požiadanie návštevníkov po dohode so správcom jaskyne aj v inom čase a po zaplatení poplatku.

Cenník

Vstupné

Dospelí

8,00 €

Študenti a dôchodcovia

7,00 €

Deti 6-15 rokov, invalidi

4,00 €

Poplatky

Foto/Video

10,00 €

Mimoriadny vstup

50,00 €

Študenti sa preukazujú platným dokladom o štúdiu.

Slovensko, study in Australia
SKonline® 2000-2014, Všetky práva vyhradené.